Keďže autá sú veľkou investíciou, dávame si na ne pozor. Škrabance, preliačiny, či iné drobné chybičky krásy sa však raz za čas pritrafia. Ak je poškodenie auta vážne, najlepším riešením je odviezť ho do profesionálneho servisu. Ak sa jedná o malé, kozmetické poškodenia, dokážete dať auto do poriadku aj sami a ušetríte peniaze.
Pri niektorých je potrebné zakúpiť aj náhradné diely, aby ste mohli začať s opravou. Menej skúseným sa môže zdať kúpa dielov na vlastnú päsť zložitá a riskantná. Nájsť však spoľahlivé autodiely podľa VIN je doslova hračka. Každopádne, skôr ako sa vrhnete do opráv je nevyhnutné správne identifikovať typy menších poškodení auta, aby ste zvolili správne nástroje a proces opravy. Tu je zoznam menších škôd, ktoré sa treba naučiť rozoznávať:
Preliačiny
Rozsiahlejšia priehlbina na ráme či karosérii. Sú pri kolíziách veľmi časté a zvyčajne dochádza k poškodeniu laku. Spôsobiť ich môžu aj kamene a krúpy.
Škrabance:
Zvyčajne k nim dochádza pri tvrdom kontakte medzi dvoma vozidlami, či povrchmi (tŕne kríkov, konáre, ostré predmety). Sú zvyčajne lineárne.
Trhliny
Ťažké nárazy, ako napr. kolízie môžu spôsobiť praskliny. Zvyčajne na čelnom skle, zrkadlách, mriežke chladiča a nárazníkoch.
Po oboznámení sa s rôznymi typmi menších poškodení sa pozrieme na to, akým spôsobom je ich možné opraviť doma.
- Oprava preliačin s prísavkami
- Oprava priehlbín sušičom vlasov
Pozn.: potrebujete: fén, priemyselné rukavice, suchý ľad, hliníkovú fóliu a plechovku stlačeného vzduchu.
- Prekrytie škrabancov plnivami alebo opravnými farbami
- Odstránenie trhlín pomocou súpravy na opravu čelného skla
- Oprava rozbitých svetiel pomocou tesniacej hmoty
Bezpečná a zodpovedná jazda výrazne minimalizuje možnosť nehody a poškodenia vozidla. Možno sa tiež lepšie vyhnete menším aj väčším škodám, ak sa rozhodnete investovať do doplnkov na ochranu auta.
Najnovšie komentáre