Dilema, ako zladiť farbu dverí a podlahy, je jednou z najčastejších otázok tých, ktorí sa zaoberajú dekoráciou interiéru. Ak ste aj vy jedným z nich, tento článok je práve pre vás. Dvere a parkety sú nepostrádateľnou časťou obydlia. Zvyčajne siahame po drevených, alebo drevo pripomínajúcich alternatívach. Harmónia týchto dvoch zásadných prvkov je dôležitá, pretože vytvárajú akýsi podklad pre ostatné dekorácie.

Biele dvere

Jednou z najčastejšie volených farieb pekných interiérových dverí skladom je biela. Je to preto, že robí dom na pohľad priestrannejším. Biele dvere navyše dodajú domovu veľmi moderný a štýlový vzhľad.

Ak máte biele PVC interiérové ​​dvere, môžete si vybrať drevenú laminátovú podlahu skladom podľa farieb nábytku, ktorý máte v domácnosti. Ak ide o drevený nábytok a sedacie súpravy  v kombinácií s bielymi interiérovými dverami, drevo by malo mať svetlejší odtieň rovnakej farby.

Navyše, ak v dome s bielymi dverami použijete svetlé tóny nábytku (napr. biela, sivá, modrá, či krémová), môžete si k nábytku zvoliť aj sivé parkety. Šedé a sivé odtiene sú dnes v móde. Sivá s bielou sú kompatibilné, takže nemáte čo stratiť.

Ale čo ak je to naopak? Čo ak sú dvere tmavej farby? Aká podlaha sa k nim hodí?

Ak ste si zvolili tmavú farbu interiérových dverí, farba parkiet by mala byť svetlejšia ako farba dverí. Vďaka tomuto kontrastu vyniknú dvere, aj parkety. Dobrou voľbou je napríklad strieborný dub, či dubové parkety a vintage odtiene parkiet.

Je potrebné venovať pozornosť výzdobe interiéru. Maximálny počet farieb, ktoré je možné použiť pre 1 miestnosť je 3. Pri ich určovaní treba zvážiť farbu dverí, parkiet a farbu stien. Chcený kontrast najlepšie vytvoríme použitím 3 rôznych tónov rovnakej farby.

Ak máte napríklad tmavosivé steny, môžete použiť svetlosivé parkety a biele dvere. Pri krémových farbách stien odporúčame bledšie dubové a sivobiele.