Všetci si asi vieme predstaviť, čo je to nočné videnie. Čo presne však dokážu termokamery „vidieť“? Prinášame prehľad o tom, čo môžete a čo nemôžete vidieť pomocou termokamery.

Znalci by mohli poukázať na to, že termokamery, nech už ide o kvalitnú Infiray termovíziu, či inú, „nevidia“ nič: detegujú teplo a potom priraďujú farby na základe rozsahu teplôt zaznamenaných senzorom. V tomto článku to však použijeme ako skratku.

 

Vidí termovízia cez steny/betón?

Nie. Aspoň nie ako vo filmoch. Steny sú hrubé a izolované a blokujú infračervené žiarenie z 2. strany. Ak ju namierite na stenu, zaznamená teplo zo steny  , nie to, čo je za ňou. Ak však niečo vo vnútri steny spôsobí dostatočný teplotný rozdiel, termokamera to dokáže zachytiť na povrchu steny. Odborníci na údržbu budov ich používajú na zisťovanie problémov, ako  únik vody, či chýbajúcej izolácie, bez toho, aby museli búrať steny.

 

Vidí termovízia cez dym?

Áno. Častice sadzí v dyme účinne blokujú viditeľné svetlo, ale umožňujú prechod infračerveného žiarenia, čím umožňujú hasičom prejsť dymom.

 

Vidí termovízia cez hmlu?

Hmla a dážď majú potenciál výrazne obmedziť dosah termokamery v dôsledku rozptylu žiarenia od kvapiek vody. Za mnohých okolností však termokamery ako spoľahlivá Hikmicro Gryphon dokážu preniknúť do hmly oveľa úspešnejšie ako kamery s viditeľným svetlom. To je jeden z dôvodov, prečo výrobcovia áut začleňujú termokamery do sady senzorov vozidiel.

 

Vid termovízia cez sklo?

Sklo funguje ako zrkadlo pre infračervené žiarenie. Je to vysoko reflexný materiál, tzn., že zobrazuje odrazené teploty predmetov a neprepúšťa žiarenie. Rovnaký princíp platí pre iné reflexné materiály, ako je leštený kov.

Vidí termovízia cez kov?

Lesklý kov sa správa ako sklo. Oxidovaný kov, alebo matný kov je oveľa jednoduchšie presne zmerať. Tak či tak termokamery nedokážu vidieť „cez“ kovové predmety, ale vodivé kovy odhalia horúce/studené miesta, či hladinu látky vo vnútri kovovej nádoby.

 

Vidí termovízia cez stromy?

Nedokáže rozpoznať predmety cez kmeň stromu, no pomôže pri rozpoznaní ľudí a zvierat v zalesnených oblastiach. Pátracie a záchranné tímy ju často využívajú.

 

Vidí termovízia cez plast?

Infračervené žiarenie prechádza cez plast, čo umožní termokamere zistiť, čo je za ňou, pričom viditeľné svetlo bude blokované. Funguje to však len s veľmi tenkým plastom, hrubšie plasty blokujú žiarenie.