Hrať sa je pre deti prirodzené. Táto činnosť by však nemala slúžiť len na zabitie času, respektíve ako vykúpenie pre rodičov. Samozrejme, každý rodič potrebuje chvíľu pre seba, no vnímať hranie detí len ako odvedenie ich pozornosti nie je ideálne.

Takto často nastávajú situácie, že rodič radšej odovzdá telefón alebo tablet, akoby sa sám mal zapojiť do hrania s dieťaťom a využil túto detskú hravosť v prospech rozvoja a vývinu dieťaťa. Spojiť túto obľúbenú detskú aktivitu so športom, vzdelávaním sa či rozvojom základných motorických zručností dieťaťa by malo byť cieľom zodpovedného rodiča.

Pobyt na čerstvom vzduchu

Samozrejmosťou a už otrepanou frázou je, že deti by mali tráviť čas na čerstvom vzduchu. A samozrejme rovnako ako deti to potrebujú aj dospelí. Hrajte sa s deťmi vonku! V každom ročnom období sa niečo nájde. V jari a v lete je skvelou aktivitou jazda na bezpečnom detskom bicykli.

V jeseni môžete s deťmi púšťať šarkana alebo zbierať gaštany, z ktorých následne viete doma vytvoriť rôzne zaujímavé predmety, z ktorých budú deti nadšené. Zima je zas obdobím guľovačky, sánkovania či lyžovania. Vždy sa nájde vhodná aktivita na čerstvom vzduchu. Deti, ktoré trávia čas vonku majú spravidla lepšiu imunitu a tento návyk si so sebou vezmú ďalej do života.

Užitočné návyky a vzdelávanie pomocou hier

Existuje veľké množstvo edukačných hier, či už sú to rôzne stavebnice, puzzle alebo pre tých starších spoločenské hry. Tento typ hier je vhodný napríklad na dlhé zimné večery. Rozvíjajú u detí logické myslenie a kreativitu. Hraním sa však môžete u detí vytvoriť aj pozitívny vzťah k práci v záhrade, stačí im zakúpiť detské náradie a razom sa z nich stanú vaši malí pomocníci.

Naozaj je veľa spôsobov, ako sa s deťmi hrať tým správnym spôsobom. Preto by ste na to nemali zabúdať pri najbližšom výbere hračky pre vašu ratolesť. Spojiť príjemné s užitočným je v tomto prípade to najlepšie, čo môžete urobiť.