Jedným z najväčších problémov erektilnej dysfunkcie (ED) je stigma, ktorou je opradená. Známa porucha erekcie nie je život ohrozujúcim stavom, a tak sa mnohí muži rozhodnú ED radšej skrývať, než riešiť.

Odkiaľ sa tá stigma berie?

Všetci starneme. Drvivú väčšinu z nás skôr či neskôr postretnú nejaké zdravotné ťažkosti. Napriek tomu si ani osemdesiatnici často nepripustia, že majú problémy s erekciou.

Súčasťou problému je, že chlapci sú často učení, že nesmú prejaviť slabosť – čo je veľkou chybou. Čas plynie, chlapci rastú a keď dosiahnu pubertu, žarty a posmešky v školských šatniach sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou dospievania a postupne sa na sexuálnu aktivitu a zdatnosť vyvíja stále väčší a väčší tlak. Sociálny tlak teda zbytočne robí z ED pre mnohých znepokojujúcu tabu tému.

Tento tlak nikdy nebol väčší. Reality show ako „Love Island“ vyzdvihuje fit, stereotypicky pekných mužov, nabitých testosterónom. Navyše sa v niektorých častiach spoločnosti sa kladie dôraz na sex a vzťah je až na druhom mieste. K celej situácií si pridajte stand-up komikov/ičky, ktorí považujú za humorné vysmievať sa tomuto zdravotnému stavu a tlak narastá. V macho spoločnostiach je stigma najhoršia. Tu muži často nielen že nechcú, aby o ich stave niekto vedel, dokonca vyhľadajú liečbu v inej krajine, či nevyhľadávajú vôbec.

Ignorovanie problémov s erekciou môže byť frustrujúce, fyzicky aj psychicky. Často dochádza k strate dôvery, k stresu a vzťahovým problémom.

ED má mnohé príčiny – od nízkeho testosterónu a iných hormonálnych nerovnováh až po vysoký cholesterol, cukovku, či srdcové choroby. Vplývať môže aj úzkosť, či depresia.

Riešenie problému

Pre väčšinu je medikamentózna liečba veľmi účinná. K dispozícii sú rôzne lieky na predpis (napr. viagra, rôzne verzie „modrej pilulky“…). Poznáme aj rôzne ošetrenia, ktoré sú tak bežné ako účinná frenulotómia. Odpoveďou môže byť aj psychoterapia, či byliny ako ženšen a ginko. Často pomôže aj zmena životného štýlu. Je treba znížiť príjem alkoholu, prestať fajčiť a upraviť stravu.

Neochota ľudí prelomiť tabu obklopujúce ED je však to najťažšie čo treba vyriešiť. Aj keď môže ísť o nepríjemnú záležitosť – ide o bežný problém a treba sa k nemu tak postaviť.