Orez veľkých stromov sa odporúča prenechať odborníkom na starostlivosť o stromy. Majú príslušné vybavenie a školenia na bezpečné odstraňovanie veľkých konárov. Pre nás laikov sú však okrasné a ovocné stromy ideálnym miestom, kde sa začať učiť orezávať stromy. Väčšina z nich je ľahko dostupná a práca si vyžaduje len jednoduché nástroje. Pokiaľ si však nie ste istý prácou vo výške, obráťte sa na odborníkov a využite služby profesionálov na výškové práce Banská Bystrica alebo v inom meste.

Kedy je najlepší čas v roku na orez stromov?

Na odstránenie odumretých, poškodených, či chorých konárov nie je nikdy zlý čas. Väčšine stromov však prospieva rez v polovici až koncom zimy. Orez počas vegetačného pokoja podporuje nový rast, akonáhle sa počasie začne otepľovať.

Niektoré stromy môžu pri oreze koncom zimy „krvácať“ miazgu (napríklad javor). Nebojte sa – miazga prestane tiecť, len čo na strome začnú rásť listy. Nie je to nebezpečné a stromu to neublíži.

Aj keď je efektívne, plánovať orez na jeseň, treba s rozbehom plánu počkať ešte pár mesiacov. Orez stromov na jeseň môže spôsobiť ochorenie. V prípade, že je teplá jeseň to môže dokonca podporiť nový rast, ktorého by následne po poklese teplôt bola škoda, lebo by sa zničil.

V lete to taktiež nie je úplne ideálny nápad, ale niekedy môže byť prospešné, ak sa orez vykoná opatrne. Skúsení záhradkári využívajú letný rez na usmernenie rastu. Najlepšie načasovanie pre túto formu je tesne po tom, čo sezónny rast dosiahol vrchol. Odstránením celkového povrchu listov rastliny znížite množstvo živín posielaných ku koreňom a celkový rast stromu.

Teraz, keď sme si stanovili, kedy je najlepší čas v roku na správny orez stromov, poďme sa rozprávať o kvitnúcich stromoch. Nedodržiavajú totiž presne tieto pravidlá. Kvitnúce stromy spadajú do 2 kategórií: skoro kvitnúce a neskoro kvitnúce.

Skoré kvitnúce stromy

Skoro kvitnúce stromy nasadzujú puky na minuloročný porast. Ak ich cez zimu orežete, nezakvitne. Namiesto toho strihajte hneď po odkvitnutí stromu.

Neskoro kvitnúce stromy

Stromy, ktoré kvitnú koncom jari až začiatkom leta, nasadia puky na tohtoročný nový prírastok. Tieto stromy by mali byť prerezané skoro na jar, aby zakvitli.