Dlhodobé sedenie vedie k preťažovaniu určitých svalových partií a zároveň k ochabovaniu svalov, ktoré s nimi tvoria zohranú dvojicu. Výsledkom sú nielen bolesti chrbta, ale aj ďalšie zdravotné problémy. Čo s tým? Zdvihnite monitor do úrovne očí, investujte do ergonomickej stoličky alebo sa pri práci skúste postaviť.
Zamerajte sa na svoje pracovné miesto
Ak máte sedavé zamestnanie a trápia vás bolesti chrbta, zo všetkého najskôr si prispôsobte svoje pracovné miesto. Výška, v ktorej sa nachádza doska stola, umiestnenie monitoru počítača alebo napríklad poloha opierok stoličky – to všetko má vplyv na držanie vášho tela. Iba malé zmeny tak môžu mať významný vplyv na váš celkový zdravotný stav.
Umiestnite monitor počítača správne
Pri sedení pri počítači pozerajte na to, aby sa jeho monitor nachádzal približne 50-70 cm od vašej tváre a ideálne v úrovni vašich očí. Ak pracujete na notebooku, umiestnite ho na výškovo nastaviteľný stojan, ktorý zoženiete za pár eur. Kúpte si k nemu tiež externú klávesnicu a myš s ergonomickou podložkou, pomocou ktorej môžete predísť zápalu karpálneho tunela.
Investujte do ergonomickej stoličky
Pri počítači musíte sedieť v správnej polohe. Nie je potrebné mať prehnane rovný chrbát, ale nesmiete sa ani hrbiť. Dôležité je dodržanie základného pravidla. A to, aby končatiny boli v pravom uhle a chodidlá sa ľahko dotýkali podlahy.
Správne držanie tela vám dokáže uľahčiť ergonomická stolička, ideálne s možnosťou výškového nastavenia a náklonu do všetkých strán, čo vedie k aktivácii chrbtových svalov. Nutnosťou je tiež bedrová opierka kopírujúca tvar vášho chrbta a nastaviteľné opierky rúk, vďaka ktorým vás nebudú bolieť ramená. Porozhliadnuť sa po vhodnej pracovnej stoličke môžete na Heuréke – s výberom vám pomôžu recenzie a hodnotenia overených užívateľov.
Vyskúšajte výškovo nastaviteľný stôl
Dlhodobé sedenie na stoličke sa odporúča prekladať napríklad sedením na gymnastickej lopte alebo státím, čo vám umožní výškovo nastaviteľný stôl. Pri práci postojačky zapojíte aj dolnú polovicu tela, rozprúdite krv a podporíte funkciu lymfatickej sústavy. Väčší účinok dosiahnete, keď sa postavíte na bosu – balančnú podložku, ktorá vás núti aktivovať stred tela.
Nezabudnite na pravidelný pohyb
Sedavé zamestnanie sa snažte vykompenzovať mimo pracovný čas. Namiesto sledovania televízie sa choďte prejsť, vyrazte do bazéna alebo si doprajte jógové cvičenie, prípadne si kúpte stacionárny bicykel, ktorý skvelo využijete aj v krátkych pauzách pri práci. Ak vám v priebehu dňa príliš veľa času na šport nezostáva, snažte sa využiť prestávky v práci, vstať zo stoličky a aspoň krátko sa pretiahnuť.
Najnovšie komentáre