Existuje niekoľko mýtov o drevených domoch. Tieto mylné predstavy nás často od tejto možnosti zbytočne odradia. V tomto článku sa pokúsime pochopiť dôvod nedôvery ľudí a odhalíme najbežnejšie mýty o stavbách z dreva.

Drevené domy nie sú vhodné na celý rok

Jednou z najrozšírenejších mylných predstáv o drevodomoch je to, že ide o nejaký malý letný domček na vidieku, kde sa v zime jednoducho nedá bývať pre neznesiteľný chlad.  Dobre postavený drevodom však môže byť plnohodnotným bývaním, rovnako ako dom z kameňa, drahá chata, či obyčajný byt.

Moderná drevostavba zahŕňa všetky potrebné aspekty pre pohodové bývanie. Ak je dom poctivo a správne postavený, môžete sa spoľahnúť na odolné a kvalitné okná a dvere a moderné laminátové podlahy. Môžete si samozrejme nastaviť budík, pripojiť sa na internet. Jedná sa teda o pohodlný a bezpečný dom, ako každý iný. Jediným rozdielom je materiál stien – drevo, nie obyčajná tehla, ani betón.

Nebezpečenstvo požiaru

Typickým argumentom, ktorý bráni častejšej výstavbe drevených domov, je nízka požiarna bezpečnosť. Ľudia sa často obávajú aj výberu farby domu a možnosti výskytu hmyzu. Všetky tieto obavy sa dajú hravo vyriešiť, vrátane istej prevencie pred požiarom, tým, že drevo sa spracováva pomocou ohňovzdorných náterov, alebo iných pomôcok, takže u drevodomu v zásade hrozí rovnaké riziko požiaru, ako v každom inom dome.

Ľudia často zabúdajú na pozitíva, ktoré moderná drevostavba prináša. Je známe, že sú šetrné k životnému prostrediu. Málokto však vie, že tu nie je potrebné inštalovať klimatizáciu, lebo dom „dýcha“ samostatne.

Krehkosť

Hoci v minulosti bola táto obava možno opodstatnená, v súčasnosti už to tak nie je. Moderné technológie umožňujú stavať drevené domy, ktoré budú stáť stáročia, samozrejme s predpokladom, že mu venujete patričnú starostlivosť, ktorú vyžaduje každý domov.