Boli ste už niekedy v dome, ktorý nemá parapety? Ja teda určite nie. Sú dôležitou súčasťou každého obydlia, no prečo je to tak?  Toto sú hlavné dôvody, prečo.

 

Zadržiavanie vody

Známou a nepopierateľne najdôležitejšou úlohou parapiet v dome je zadržiavanie vody. Parapety sú nevyhnutnou súčasťou stavby. Bez nich by dážď a sneh prenikali cez okná a drevo v dome by začalo hniť. Aj v prípade, že dom nie je postavený s drevenými rámami, voda môže narušiť sadrokartón, čo by spôsobilo tvorbu plesní a tiež hnilobu.

Pleseň môže spôsobiť množstvo fyzických podráždení hrdla, očí a kože, čo vedie ku kašľu alebo sipotu. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sú ľudia s oslabenou imunitou a ľudia s chronickým ochorením pľúc náchylnejší na vážne infekcie pľúc, keď sú vystavení plesniam.

Mohlo by sa zdať trochu extrémne spomenúť chronické ochorenie pri diskusii o okenných parapetách, no nie je to tak. Je to len reálny príklad toho, čo sa môže stať, ak nenainštalujete parapety. Je to rovnako dôležité ako šindle na streche. Okenné parapety slúžia ako dodatočná poistka, že vstavba vydrží dlhšie.

 

Môžu byť dekoratívne

V minulosti boli parapety z dreva, lebo to bolo jednoduchšie a lacnejšie. Nevýhodou je, že drevo sa skôr či neskôr rozpadne, alebo hrozí výskyt termitov. Dobrou alternatívou k drevu je mramor. Je odolnejší a rovnako vizuálne atraktívny.

Je odolný voči vode a ohňu a so správnym tmelom nezanecháva škvrny. Ďalšou skvelou vlastnosťou mramoru je rozmanitosť farieb. Môžete si vybrať parapetu, ktorú zladíte k vašim obľúbeným záclonám, alebo novým vonkajším roletám, ktoré ste práve objednali. Tvorivosti sa medze nekladú.

 

Pomáhajú držať okno na mieste

Bez parapiet by sme mohli vážne ohroziť integritu inštalácie a spôsobiť praskliny a nevyrovnanú konštrukciu. Parapeta pôsobí ako vzpera na vystuženie steny.